• Lomono Productions

2019’da Sosyal Medya İçerik ÜretimiSıradan bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak başlayan Instagram’ın, ilk günlerinde komik videoların ve müzik kliplerinin çoğunlukla yer aldığı Youtube’un günümüzde gelmiş olacağı noktayı kimse öngörememişti. Fakat bugün baktığımızda, kullanıcılarının ve günlük ortalama video izleme sayılarının milyarları aştığı Instagram ve Youtube, yediden yetmişe tüm kurum, kuruluş, şirket, şahıs vb. girişimlerin en büyük reklam ve tanıtım alanları oldu. Gelin dünyanın en popüler bu iki dijital platformunda trend oluşumunu ve içerik üretiminin günümüzdeki önemini inceleyelim.


Dünyada Sosyal Medya Trendleri


Sosyal Medya İçerik Üretiminin gelişim ve değişiminin dinamosu elbette ki Amerika; bu dün de böyleydi, bugün baktığımızda da öyle. Eski çekim tekniklerini bugünkü kuşağın tüketim beklentileriyle sentezleyip pratik, minimalist ve bilgi verici, eğlendirici video içerikleri üretme konsepti, gene kendi kültürünü dünyaya pazarlama konusunda uzman olan Amerikalıların başarıyla gerçekleştirdiği bir konu diyebiliriz. Bu doğrultuda Instagram’da öne çıkanın, video süreleri ve çözünürlük kısıtları da göz önünde bulundurulursa, pazarlanan ürünün en öne çıkan yönlerinin kısa ve net, hedef kitleye yönelik bir müzik kurgusuyla desteklenmiş anlatımını içeren video tanıtımları olduğunu söyleyebiliriz. Youtube izleyici kitlesi ise daha uzun, yüksek çözünürlüğe sahip ve daha bilgi-yoğun video içeriklerini tercih ediyor.

Sosyal Medya Trendleri Nasıl Oluşuyor?


Buna verilebilecek belki de en iyi örnek; Game Of Thrones’un Radio City Music Hall’daki son sezon galasında çekilip tüm sosyal medya hesaplarında anlık olarak paylaşılan video olabilir… Arzu edenler videoya buradan ulaşabilirler. Hem dizinin hem de oyuncularının resmi sosyal medya hesaplarının sadece Instagram üzerinde milyonlarca takipçisi ve her yaş ve iş grubundan çok ciddi bir hayran kitlesi var. Bu açıdan GOT’un yeni bir sosyal medya trendini başlatacağı kesin bu akşamdan itibaren… Yeni sezon prömiyerinde, o an çekilip hızlıca montajlanarak, The Weeknd’in önümüzdeki günlerde piyasaya çıkacak yeni şarkısının da ilk defa kullanıldığı, gala gecesi ile aynı anda tüm dünyaya servis edilen video, trend nasıl yaratılır, en kaba tabiriyle bir etkinlik için anlık sosyal medya içerik üretimi (üstelik bir konsept de oluşturarak) nasıl gerçekleştirilir adeta bir ders niteliğindeydi. Bugünden itibaren dünya genelinde birçok dizinin ve filmin galasından, hatta birçok kurumsal etkinliklerden buna benzer anlık video prodüksiyon çalışmaları göreceğimize emin olabilirsiniz.

22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör