• Lomono Productions

Video Çağında Prodüksiyon İşleriAndy Warhol 1968'de katıldığı bir sergide "Bir gün herkes 15 dakikalığına şöhret olacak." cümlesini kurduğunda o bir günün çok da uzak olmayan bir zaman dilimine denk düşeceğini öngörebilmiş miydi acaba?


İçinde bulunduğumuz çağda yerleşik ve değiştirilemez saydığımız geleneksel medya pratiklerinin hızlıca yok olup yerini dijital ortamlara bıraktığı fırtına gibi hızlı bir değişim sürecine tanık olduk. Bu dönüşümün hızlı kabul edicileri olarak şanslıydık. Geleneksel reklam ve tanıtım alışkanlıklarını rafa kaldırıp sosyal medya trendlerinin hakimiyetinde yepyeni bir çağa merhaba dedik.


Bu dönüşümden en çok etkilenenler elbette ki görsel medya alanları oldu. Sosyal medya "görüntü"nün gücünü gördü ve yükseltti. Video ise belki de çağa ayak uydurabilmek adına en vazgeçilmez ortamı sundu. Prodüksiyon, kişilerin kendini ifade etme yöntemi olmaktan, bir kurumsal tanıtım biçimine, haber görsellerinden reklam kampanyalarına uzanan çok renkli bir yol açtı. Bir diğer deyişle, video'nun gücü prodüksiyonu gerekli kıldı. Bir zamanlar yalnızca beyazperde ve televizyon programcılığını ilgilendiren "prodüksiyon" sözcüğü de kendini güncelleyerek sosyal medya içerik üretiminin de vazgeçilmez bir parçası oldu. Estetik olanı seçici kılmayı hedefleyen video prodüksiyon çalışmaları kurumsal firmaların önemsediği etkin bir güç haline geldi. Gerek kurumsal kimliği öne çıkarmak gerekse de in-house projelerini kalıcı kılmak adına başvurdukları bir yöntem haline geldi. Bu sürece ayak uydurabilen firmalar kazandı, diğerleriyse geleneksel medya ile aynı kaderi paylaştı.


Bu yoğun sosyal medya trafiği ve dönüşümü içerisinde sürekli güncel kalmayı başaran bir video prodüksiyon ekibi içerik üretiminde her zaman bir adım önde olacaktır. Sosyal medya trendlerini takip eden, post-prodüksiyon konusundaki değişime ayak uydurup ekipman olarak güncel kalmayı başarabilen firmaların yeni olana ulaşma çabası elbette ki günümüz sosyal medyasının gelecekteki dönüşüm yönünün de belirleyicisi olacaktır. İçeriğin gücünü önemseyen tüm firmaların, takipçisi olmakta gecikmemesi gereken bir alan olarak video prodüksiyon, gelişmeye devam ediyor. Video çağında reklam bir tanıtım amacından çok bir yaşam biçimine evriliyor. Takipte kalınız.


.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör