• Lomono Productions

Video ve Film Prodüksiyonu'nda Renkler ve Anlattıkları

Renklerin film ve video sektöründe görüntü estetiğini tamamlamanın dışında da bir misyon üstlendiğini biliyor musunuz?Goethe, 1810'da Theory of Colours'ı yazdığında renklerin sadece gözden hazzı değil bilinçdışından arzuyu besleyen bir etkisi olduğunu savunmuştu. Her ne kadar renk seçim süreci colorist'in estetik bakışının bir dışavurumu olarak gerçekleşse de, doğru oluşturulan renk örüntüsü izleyici duygularını manipüle etmek gibi gizli bir amaca da hizmet ediyor. Video çağı dinamiklerinin peak yaptığı içinde bulunduğumuz dönemde özellikle reklam sektörünün, gereksinimlerinizi manipüle etmek üzere renklere sırtını dayadığını söylemek şaşırtıcı değil.


Peki genel-geçer kabullere dayanarak hangi renkler hangi duygulara yönelmenizi söylüyor?


Kırmızı: Post-prodüksiyonda güçlü renklerden kabul edilen kırmızı, saldırganlık ve şiddet temelinde bir anlam ifade ediyor. Örnekse, popüler bir fast food zincirinin mottosundaki ateş aslında sizi çağırmıyor; "kırmızı" size saldırın diyor.


Turuncu: Enerji, samimiyet ve mizahın rengi olarak ortaya çıkan turuncu renk, beraberinde kullanılan farklı tonlarıyla birlikte ikaz ve tedbir amaçlı içeriklerde de kullanılabiliyor.


Sarı: Duyuları beraberinde kullanılan tonlarıyla birlikte oldukça zıt sonuçlara yönlendirebilen bir renk sarı. Mutluluk ve konfor hissi vermesinin yanı sıra gerektiğinde kıskançlık ve ihanet hislerini kapsayan negatif duygu durumlarına da yönlendirebiliyor.


Yeşil: Salt yaşamın ve doğanın rengi derseniz yanılırsınız. Yeşil, ekranda monotonluk ve tekdüzeliğe, stabil kalmaya yönlendiriyor. Örnekse, değişmeyen, stabil olan bir piyasa herkesin hayalidir herhalde değil mi?


Mavi: Deniz durağandır, hep vardır ve siz aradığınızda hep oradadır. Sadakat, doğruluk ve şeffaflığı temsil eden mavi, ekranda gerçeklik algınızı doyuran nadir renklerden.


Mor: Belirsizlik ve taşkınlık gibi sonucu muğlak duygu durumlarına yönelten mor renk, rahatsız edici içeriğiyle önemli renklerden.


Pembe: Violet, magenta gibi renklerle birlikte pembe, romantizm ve aşk gibi unsurları görüntüye yediriyor. Pembe, çocuksu bir romantizmin temsili olarak pek çok reklam ve filmde örneklerine rastladığımız bir renk.

12 görüntüleme0 yorum